Blog

Jak transport samochodowy ładunków kalkuluje się w odniesienie do innych metod transportu?

Styczeń 11, 2022

Kiedy tir przestaje się opłacać? Dlaczego mimo trwającej od wielu lat presji na jego redukcję transport kołowy cieszy się ogromną popularnością? Odpowiedź jest prosta i jest nią kalkulacja kosztów. W poniższym krótkim artykule skonfrontujemy koszta przewozu ładunków w transporcie samochodowym z transportem kolejowym, lotniczym i morskim.

Transport kolejowy

Wagony mają o wiele większą ładowność niż naczepa samochodowa, a jedna lokomotywa może uciągnąć ich dziesiątki. Dzięki temu transport kolejowy jest atrakcyjną metodą przewożenia dużej liczby towarów o sporej masie. Wypada o taniej od transportu kołowego, gdy potrzebujemy przetransportować kilkaset ton na znaczną odległość. Jednak na bardziej codziennych, mniejszych odległościach lub przy mniejszym gabarycie ładunku angażowanie specjalistycznej infrastruktury kolejowej przestaje się opłacać i nawet kilkadziesiąt ton ładunku taniej przetransportować tirami.

Transport lotniczy

Wyniesienie jakiegokolwiek obiektu na wysokość kilku kilometrów i przelot wymaga nieporównywalnie większej ilości paliwa i sprzętu znacznie droższego niż jakiekolwiek samochody. Spedycja lotnicza jest najdroższą metodą transportu i ma sens, tylko gdy nie liczy się koszt, a szybkość dostarczenia ładunku lub konieczność transportu między kontynentami.

Transport morski

Transport morski stanowi przeważającą część światowego handlu. Wynika to z jego globalnych możliwości i bardzo niskich kosztów osiąganych dzięki użyciu wielkich kontenerowców. Ma jednak trzy ogromne wady. Opłacalny jest tylko przy interkontynentalnych dystansach, jest bardzo wolny i w praktyce możliwy tylko przy transporcie minimum jednego kontenera pomiędzy dwoma portami morskimi.

Jak widać, transport samochodowy jest najtańszy dla praktycznie wszystkich rodzajów ładunków poniżej wolumenów setek ton i przy odległościach poniżej kilku tysięcy kilometrów, czyli dla zdecydowanej większości ogółu dokonywanych przewozów.  Jeśli połączymy to faktem, że towar transportowany inną metodą zazwyczaj i tak trzeba będzie dowieźć samochodem z portu (lotniczego, kolejowego czy wodnego) do docelowego odbiorcy, jasna staje się niezachwiana dominacja transportu kołowego.

Wróć
zadzwoń do nas 24/7
Przyjdź do biura
ul. Małachowskiego 19E, 05-120 Legionowo
wyślij zapytanie o cenę