Podmioty chcące rozpocząć lub poszerzyć swoją działalność o usługi transportowe muszą wiedzieć, że biznes tego typu należy do działalności regulowanych. Oznacza to, że podmioty świadczące usługi transportu drogowego muszą zazwyczaj spełniać szereg dodatkowych wymagań.
Posiadanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego jest podstawowym wymogiem, który musi spełniać firma transportowa chcąca przewozić towary na terenie RP. Wydawane jest przez starostwo powiatowe właściwe siedzibie firmy, a uzyskanie go wymaga posiadania:
Firma musi posiadać odpowiednią bazę eksploatacyjną, która umożliwia nieprzerwane prowadzenie działalności.
W skład takiej bazy muszą wchodzić miejsca:
W praktyce oznacza to dysponowanie budynkiem przystosowanym specjalnie pod potrzeby branży transportowej, spełniającego wymagania BHP, budowlane i sanitarne.
Jeżeli firma chce świadczyć bardziej specjalistyczne usługi, takie jak przewóz towarów niebezpiecznych, musi zdobyć dodatkowe uprawnienia.
Od powyżej opisanych wymogów istnieje wyjątek. Zezwolenie nie jest wymagane od firm przewożących towary pojazdami o DMC poniżej 3,5 tony. Od kwietnia 2022 roku prawo ulegnie zmianie i limit ten zostanie pomniejszony do 2,5 tony.
Jak widać, aby świadczyć usługi transportu towarów na większą skalę potrzeba nie tylko chęci, ale też odpowiedniego zaplecza kadrowego, finansowego i sprzętowego.