Nowoczesne urządzenia GPS wykorzystywane w spedycji do geolokalizacji poza funkcją określania pozycji, dzięki odpowiednim systemom i czujnikom mają także inne funkcje przekładające się na korzyści z pracy takiego urządzenia. Jakie to korzyści?
System GPS pozwala managerowi floty na nieograniczony dostęp do najważniejszych danych dotyczących stylu jazdy kierowców, informacji o stanie prowadzonych przez nich pojazdów. Dzięki temu może wyciągać wnioski dotyczące np. szkoleń kierowców.
Dzięki geolokalizacji możliwe jest tworzenie i sprawdzanie w czasie rzeczywistym tras pojazdów, co skutkuje szybszym dostarczeniem towaru, zaoszczędzonym paliwem i ograniczeniem kosztów, a to sprowadza się do zwiększonej efektywności pracy.
Możliwy jest dostęp do danych dotyczących poziomu paliwa, spalania i ilości paliwa spalanego na tzw. biegu jałowym.
Nowoczesne urządzenia pozwalają na bieżąco kontrolować sposób jazdy kierowcy, czyli gwałtowne pokonywanie ostrych zakrętów, przyspieszenia, hamowania, przekraczanie dozwolonej prędkości. Ma to przełożenie na bezpieczniejszą jazdę.
Monitoring GPS pozwala na śledzenie ładunków i informowanie usługobiorców o czasie dostawy oraz ewentualnych opóźnieniach ze względu na nieprzewidziane trudności drogowe. Ponadto w przypadku uszkodzenia pojazdu możliwe jest znalezienie najbliższego zastępczego samochodu, co umożliwia dostarczenie towaru w terminie.
Monitoring dostarcza informacji na temat warunków panujących w komorze chłodniczej samochodu: temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza. Gwarantuje to przewóz towaru zgodnie z normami, gdyż o każdym przekroczeniu wartości granicznej informowany jest dyspozytor, mogący odpowiednio zareagować.
Podsumowując, geolokalizacja dostarcza mnóstwa danych, które pozwalają na sprawną działalność firm transportowych, a ich klientom dają gwarancję sprawnej dostawy. Daje to optymalizację procesów spedycyjnych na poziomie organizacji i efektywności pracy.